زوتی DL ۵ جزو یکی از معدود خودرو‌های معرفی شده در سایت سامانه یکپارچه است که به زودی در بازار و خیابان‌های داخل کشور قابل مشاهده خواهد بود؛ اما مشخصات و قیمت نهایی آن چقدر است؟

زوتی DL۵ جزو یکی از معدود خودرو‌های معرفی شده در سایت سامانه یکپارچه است که به زودی در بازار و خیابان‌های داخل کشور قابل مشاهده خواهد بود؛ اما مشخصات و قیمت نهایی آن چقدر است؟

مشخصات فنی

زوتی DL۵ پارس خودرو از یک پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژ بهره می‌برد که توانایی تولید حداکثر قدرتی معادل ۱۴۴ اسب‌بخار و ۲۱۵ نیوتن‌متر گشتاور را دارد. این پیشرانه به همراه گیربکس CVT قدرت تولیدی خود را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند.

وزن خالص این خودرو حدود ۱۴۲۰ کیلوگرم بوده؛ اما مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفر تا ۱۰۰ آن به صورت رسمی تعیین نشده است.

البته شتاب غیرقابل قبول این خودرو در تجربه رانندگی آن نیز مشخص شد. نسخه‌ای از زوتی DL۵ که در نمایشگاه خودرو مشهد حضور داشت، به دلیل تأخیر بیش از حد دریچه گاز، صدای اعتراض بازدیدکنندگان را بلند کرده بود. به این ترتیب که پس از فشار دادن پدال گاز، خودرو حداقل لحظاتی بعد متوجه این موضوع می‌شد و دور موتور بالا می‌رفت.

طراحی ظاهری

زوتی DL۵ یا همان T۳۰۰، خودروی جدیدی نبوده و برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ و در کشور چین طراحی و معرفی شد. همین امر انتظار ظاهر به‌روز و جذاب از این کراس‌اوور چینی را می‌کاهد؛ اما به‌طور کلی می‌تواند انتظارات را برآورده سازد.

در بخش جلو، چراغ‌هایی نه‌چندان بزرگ، اما جلوپنجره‌ای بزرگ دیده می‌شود که طراحی قدیمی داشته و بیشتر به خط طراحی خودرو‌هایی مانند جک S۵ شبیه است.

در قسمت جانبی، خط بدنه از گلگیر جلو تا چراغ پشتی کشیده شده که به صورت خط راست نبوده و اندکی خم دارد. این خطوط به همراه رینگ‌های نسبتاً بزرگ ۱۷ اینچی، ظاهر جذاب و اسپرتی به خودرو بخشیده است.

بخش پشتی خودرو نیز همانند قسمت جلو، از طرح قدیمی بهره می‌برد. چراغ‌های پشتی به صورت جدا از هم که ابعاد کوچک‌تری نیز دارند، در دو طرف خودرو دیده می‌شوند و خط خمیده‌ای که از بخش جانبی کشیده شده بود، از بالای همین چراغ‌ها عبور می‌کند.

همچنین از لحاظ ابعاد، خودروی DL۵ پارس خودرو دارای طول ۴۴۰۵ میلی‌متر، عرض ۱۸۳۰ میلی‌متر و ارتفاع ۱۶۴۰ میلی‌متری است.

طراحی داخلی

بخش داخل کابین زوتی DL۵ به نسبت سال طراحی این خودرو، قدیمی و از رده خارج نیست. تودوزی داخل خودرو با ترکیب دو رنگ مشکی- کرم بوده و یک نمایشگر ۸ اینچی در قسمت میانی داشبورد استفاده شده؛ اما خبری از کلاستر یا پشت‌آمپر دیجیتالی نیست.

کانال‌های تهویه در قسمت پایین نمایشگر قرار گرفته و تنظیمات مربوط به سیستم تهویه به صورت غیر دیجیتالی، پایین کانال‌های تهویه طراحی شده است. همچنین در قسمت کنسول میانی، به غیر از اهرم تعویض دنده، دکمه‌هایی مانند کنترل خودرو در شرایط برفی، ترمز پارک برقی و اتوهلد خودرو قرار دارد.

آپشن‌ها و امکانات رفاهی

از جمله آپشن‌ها و امکانات رفاهی زوتی DL۵ می‌توان به کروزکنترل، فرمان برقی حساس به سرعت، دوربین دنده عقب، کنترل خودرو در سربالایی و سرازیری، کنترل پایداری و ترمز اضطراری، اتوهلد و ورود و استارت بدون کلید اشاره کرد؛ بنابراین DL۵ از لحاظ آپشن‌ها و امکانات رفاهی، در رده پایین‌تری نسبت به سایر کراس‌اوور‌های چینی بازار قرار می‌گیرد.

قیمت و زمان عرضه زوتی DL۵

پس از بارگزاری مشخصات فنی زوتی DL۵ در سامانه یکپارچه فروش خودرو‌های وارداتی، این سامانه قیمت ۷۷۰ میلیون تومان را به صورت علی‌الحساب مشخص کرد.

اما امروز ۲۴ مهر شورای رقابت قیمت این کراس‌اوور چینی را بدون درنظر گرفتن مالیات، هزینه‌های پلاک‌گذاری، سود شرکت واردکننده و… نرخ ۸۲۶ میلیون و ۵۰۹ هزار و ۸۵۳ تومان را برای آن مشخص کرده است؛ بنابراین درصورتی که ۴۰ درصد به نرخ اعلامی افزوده شود، قیمت تمام شده این خودرو تا محدوده یک میلیارد و ۱۵۷ میلیون تومان بالا خواهد رفت.

زمانی که نسخه‌های اولیه از این خودرو وارد کشور شده و قیمت اولیه خودرو نیز مشخص شده است، بعید به نظر می‌رسد که تحویل اولین سری از این خودرو‌ها بیش از چند ماه به طول انجامد.

دسته بندی شده در: